Reklamlar

İncelemeler

Narkissos - Caravaggio

Narkissos’un mitolojik öyküsü her çağda şairlere esin kaynağı olmuştur. Bunların en önde geleni Latin şair Ovidius’un Narkissos’u Ekho efsanesiyle birleştirdiği Dönüşümler’dir.

Giverny’de Bahçe ve Nilüferler - Claude Monet

Gökyüzü artık yalnızca bir yansımaydı ve artık tablolarının üst bölümünün tersine resmin alt yarısında yer alıyordu. Daha karanlık ve görsel olarak daha ağır olan kıyı şeridi de resmin üst yarısını oluşturmaktaydı. Giverny’deki araziyi satın alan Monet, bahçeyi yeniden düzenlemeye başlamıştı. Kendi tasarım ve düzenlemeleriyle türlerine ve renklerine göre birbirine koşut sınırlar oluşturarak...

"Felsefe-Tıp-Hukuk" - Gustav Klimt

1894 yılında hükümet ona, Viyana Üniversitesi’nin büyük salonunun tavan süslemesini sipariş etmiştir. Tabloların konularının Felsefe, Tıp ve Hukuk Fakültelerinin alegorilerini temsil etmesi düşünülmüştür. Ondan bilimin yüceltilmesine katkıda bulunması beklenmiş ancak Klimt, her türlü geleneksel kurala karşı çıkmıştır.

Öpücük - Gustav Klimt

Gustav Klimt’in 1907-08 tarihli en popüler resimlerinden olan Öpücük, aynı zamanda sanatçının en başarılı çalışması olarak da nitelendirilir. Bu tablo, resimlerinde altın varağı yoğun olarak kullandığı, Klimt'in ‘altın dönemi’ olarak adlandırılan döneminin doruk noktasını temsil eder.

Otoportreler - Albrecht Dürer

Otoportrelerinde Dürer bazen gümüş kalem tekniğini kullanıyor ve sonradan monogramını elle ekliyordu. Böylece resmin daha sonra düzeltilmesini engellemiş oluyordu. Dürer, batı resim sanatı tarihinde kendi portresini yapan ilk sanatçılardandı. Görünümü hakkında fikir veren bazı otoportreleri kişiliğine dair bir öngörü sağlıyordu...

Kırda Öğle Yemeği - Édouard Manet

Édouard Manet, 1863 tarihli “Kırda Öğle Yemeği” eseriyle Paris’in ünlü Salon sergisine katılmak istemiş ama resim Salon jürisi tarafında reddedilmişti. O yıl başvuruların ancak yarısı kabul edilmişti. III. Napolyon’un reddedilen bütün resimlerin sergilenmesini emretmesi ile “Reddedilenler Salonu” (Salon des Refusés) açılmış ve “Kırda Öğle Yemeği” burada sergilenmişti...

Belleğin Azmi - Salvador Dali

Salvador Dali'nin 1931 tarihli “Belleğin Azmi” en ünlü tablolarından biridir. Sigmund Freud’an Albert Einstein'a kadar derin etkiler ve izler taşıyan "Belleği Azmi" adlı eseri Dali ve yapıtlarının simgesi Yumuşak Saatler yalnızca onun başyapıtlarından biri değil yirminci yüzyılın en unutulmaz tablolarından biri de oldu.

Son Yargı - Michelangelo

Michelangelo, Papa II. Julius tarafından şapel’in tavan fresklerini yapmakla görevlendirilmiş ve yıllar süren bu çalışmasını 1512’de tamamlamıştı. 1534’te papa olan III. Paulus ise Michelangelo'yu şapelin altar duvarına Son Yargı (Mahşer) temalı resim yapması için görevlendirmişti. Hıristiyanlık inancına göre dünyanın sonunda vuku bulacağı ve İsa Peygamber'in yaşayanlarla ölüler hakkında hüküm vereceği düşünülen kıyamet gününü tasvir eden bir çalışma olacaktı...

Son Mimari İşleri - Michelangelo Buonarroti

Michelangelo 1546’da Farnese soyundan gelen Papa III. Paulus tarafından aile konağının inşaat işlerini tamamlamakla görevlendirildi. Bu görevle ilgilenen mimar Antonio da Sangallo’nun ölümünden sonra Michelangelo’nun işi üstlenmesini ve kendi tasarımlarını kullanmasını istedi.

İlk Mimari İşleri - Michelangelo Buonarroti

Michelangelo (1475-1564) ilk mimari işlerini Papalığın emriyle memleketi Floransa’da gerçekleştirmiştir. 1513 yılında X. Leo adıyla Papa seçilen Giovanni de’ Medici, sonradan VII. Klemens olarak Papalığa terfi edecek olan yeğeni Giulio ile birlikte Medicilerin Floransa’daki manastırı, kütüphanesi ve şapelleriyle tam bir yapı kompleksi olan San Lorenzo Bazilikası için büyük planlar yapıyordu. İlk proje kiliseye bir cephe inşa etme göreviydi. Bundan vazgeçildikten sonra Medicilerin kilise kompleksindeki mezar şapeli ve kütüphane, yani Biblioteca Laurenziana çalışmalarıydı.