Frida ve Diego Rivera - Frida Kahlo

Frida ve Diego Rivera, 1931, Tuval üzerine yağlı boya, 100 x 78.7 cm, Museum of Modern Art, San Francisco, ABD.

 

Dönemin en büyük sanatçılarından Diego Rivera ile Frida Kahlo’nun tanışıp evlenmeleri çok hızlı gerçekleşen bir süreç olmuştu.

 

Bu ilişkiyi kabullenemeyen annesi 21 Ağustos 1929’daki nikahta Frida ve babasını yalnız bırakacaktı.

 

Frida yirmi ikisindeyken Diego kırk üçünü dolduracaktı. Frida şöyle demişti:

 

Diego’ya âşık oldum ama ailem bundan hiç hoşlanmadı, çünkü Diego komünistti ve bizimkiler onu şişman mı şişman bir Brueghel’e benzetiyordu. Bunun bir fille bir beyaz güvercinin evliliğini andırdığını söylüyorlardı…

 

Diego’ya: “Kızımın hasta olduğunu ve yaşamı boyunca sağlık sorunları olacağını unutmayın. Akıllıdır ama güzel değildir. Bunu da aklınızdan çıkarmayın. Her şeye rağmen onunla evlenmek istiyorsanız, rıza gösteriyorum,” diyen babamdan başka kimse gelmedi nikâha.

 

Frida, Diego için Meksika geleneksel kıyafeti Tehuana’ya bürünecekti nikah sonrası. Evliliği hem kadınlığa, hem ressamlığa kısaca yeni bir yaşama başlangıç olmuştu. Frida’nın yaşamı ile sanatı iç içe olacaktı bundan böyle. Sansasyonal ünlü bir ressamın eşiydi ve Diego için güzelleşmeye çabalıyordu. Diego’nın günlük yaşamını düzenlerken onun enerji ve saygınlığından beslenerek ressamlık yolunda ufak adımlarla ilerliyordu.

 

Yatalak olduğu San Francisco döneminde Frida resim yapmaya başlamıştı. Nikâhlarından bir buçuk yıl sonra yaptığı bir evlilik portresi de olan “Frida ve Diego Rivera” bu dönemin ürünüdür.

 

Kocasıyla el ele tutuştukları betimlemede kendisi küçükken Diego dev gibidir. İkisi de ayaktadır. Diego elinde paleti ve fırçalarıyla büyük sanatçı olarak resmedilmişken Frida da dâhiyi çok seven karısı olarak en sevdiği roldedir. Başı yanı başındaki deve doğru sanki sevgisini gösterir biçimde eğiktir.

 

Diego kocaman ayakları ile yere sağlam basarken Frida'nınkiler neredeyse görülmez. Duruşundaki bütün o kırılganlığa rağmen, Frida'nın bakışları kendine güvenen ve cesur bir kadın izlenimi vermektedir. Bu genç kadın aynı zamanda yeni eşini dünyaya sunmaktadır adeta.

 

Diego’nun belli belirsiz omzuna doğru eğik başı Frida’ya doğru değil hafifçe diğer yöne çevrili ve kolları yanlarında sallanır vaziyettedir. Frida'nın kolları ise ona doğru uzanır. Çiftin kenetli elleri, Frida’nın evlilik bağına verdiği önemi göstermek için tuvalin tam ortasındadır.

 

Diego’nun Frida dışında onun için vazgeçilmez olan birçok ilgi alanı vardır. “Frida ve Diego Rivera” öncelikli tutkusu sanat olan Diego’nun bu ele avuca sığmazlığının resmidir aslında. Diego’nun güzellik, Meksika, Marksizm, halk, kadınlar, bitkiler ve dünyaya olan bağlılığı Frida’dan önce gelmektedir. Diego’nun bu bağlılıklarına Frida'nın farkındalığının anlatımıdır “Frida ve Diego Rivera” tablosu.

 

Arka plandaki kurdelede bir not vardır:

 

“Burada bizi görüyorsunuz, ben Frida Kahlo ve benim sevgili eşim Diego Rivera. Bu portreleri, arkadaşımız Albert Bender için 1931 yılının Nisan ayında Kaliforniya'nın güzel şehri San Francisco'da yaptım.”

 

Yararlanılan Kaynaklar;

Jamis, R., (2016). FridaKahlo: Aşk ve Acı, Onbirinci Basım, Everest Yayınları, İstanbul.

Herrera, H., (2003). Frida, Birinci Basım, Bilgi Yayınevi, Ankara.

Burrus, C., (2011). FridaKahlo: Kendi Gerçeğimin Resmini Yapıyorum, Yapı Kredi Yayınları, İstanbul.