500 Görsel Eşliğinde Yaşamı ve Eserleri - Cézanne

Çevirmen: Seda Yörüker
ISBN: 9786053320562
Sayfa Sayısı: 256
Baskı Yılı: 2014
Baskı Sayısı: 1. Basım
Ebat: 22.5 x 29
Dil: Türkçe
Free shipping
120.00 TL
96.00 TL

İzlenimci ve kübist akımlar arasında benzersiz bir köprü kuran sanatçı Paul Cézanne’a ilişkin kolay anlaşılır ve detaylı bir değerlendirme.

Yaşamını, dönemin toplumsal koşulları bağlamında anlatan, dostluklarına ve ailesine ışık tutan büyüleyici bir biyografi.

Cézanne’ın en önemli eserlerinden oluşan, üslubuna ve tekniğine dair uzman analizlerine yer verilen etkileyici bir galeri.

Sanatçının renk, kompozisyon, tasarım ve gözlem konusundaki ustalığını ortaya koyan geniş bir seçki.

500 seçkin röprodüksiyon ve fotoğraf eşliğinde kapsamlı bir resimli kaynak kitap.

Paul Cézanne ard izlenimci bir Fransız sanatçıydı. Resmi, başlarda, akıl hocası Pissaro’dan etkilenmiş ve hafif, uçucu bir üslubu benimsemişti. Ancak onun doğal eğilimi, daha önceki perspektif ideallerini kökten değiştiren, daha basit, geometrik formlara yönelikti. Eşsiz üslubu, diğer sanatçılar tarafından benimsendi ve sonrasında “kübizm” olarak anıldı.

Kitabın ilk yarısı Cézanne’ın sanatsal yeteneklerinin gelişiminin, Aix-en-Provence’da geçen çocukluğunun ve kariyerinde derin etkisi olan Emile Zola ile arkadaşlığının izini sürer. Cézanne’ın mesleğinde ilerleme çabaları anlatılır ve tanınması zaman almış olsa da o, bugün erken 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından biri olarak kabul edilir.

Kitabın ikinci yarısı Paul Cézanne’ın en önemli 300 eserinden oluşan bir galeri sunar. Bu resimler, onun kariyerinin farklı devrelerini ve dönüm noktalarını temsil eder; ölüdoğa, manzara, portre ve yıkanan insan çalışmaları gibi konuları betimler…

(Tanıtım Bülteninden)