500 Görsel Eşliğinde Yaşamı ve Eserleri - Rembrandt

Çevirmen: Mehmet Barış Albayrak
ISBN: 9786053320920
Sayfa Sayısı: 258
Baskı Yılı: 2014
Baskı Sayısı: 1. Basım
Ebat: 22.5 x 29
Dil: Türkçe
85,00 TL ve üzeri kargo ücretsiz
85,00 TL
68,00 TL

İlham veren Hollandalı ressam ve gravür ustası Rembrandt Harmenszoon van Rijn hakkında kapsamlı bir referans kitabı.

Sanatçının ilk yıllarını, kişisel yaşamını ve erken 17. yüzyılın tarihsel bağlamını keşfe çıkan olağanüstü bir biyografi.

Etkileyici baroktan daha sade üsluplara kadar değişen sanat anlayışını şekillendiren etkenler.

En çarpıcı ve en önemli resimleri ve desenlerini içeren muhteşem bir seçkiyle üslubu ve tekniğinin uzman gözüyle analizi.

500 göz kamaştırıcı resimden oluşan olağanüstü bir derleme.

Ünlü Hollandalı sanatçı Rembrandt van Rjin, Felemenk Sanatı’nın altın çağı olarak bilinen 17. yüzyılda doğmuştur.

Resim çalışmak için üniversiteyi bıraktıktan sonra, Amsterdam’ın gündelik yaşam görünümlerine odaklanarak ışık ve gölgedeki ustalığı ile zengin ton duyusunu ortaya koymuştur. Kısa zamanda sanat dünyasında devleşen Rembrandt gravür, portre, otoportre, manzara ve desen çalışmalarının hepsinde eşit ölçüde başarılı olmuştur.

Çalışmalarında son derece başarılı olsa da, Rembrandt’ın özel yaşamında keder büyüktür. 1642’de kaybettiğikarısının yanı sıra dört çocuğundan üçü bebekken hayata gözlerini yumar. Aynı yıl, şehir muhafızlarının canlılığını, hareketini ve karakterini olağanüstü biçimde yansıttığı Gece Nöbeti’ni yapmıştır. Başarılarına rağmen, imkânları ötesinde yaşadığından borçlarını ödeyebilmek için evini ve özel eşyalarını açık arttırmaya çıkarmak zorunda kalmıştır. ama resim yapmaya devam etmiştir ve bugün hâlâ dünyanın pek çok yerindeki sanatçılara ve hayranlarına ilham vermeye devam etmektedir.

(Tanıtım Bülteninden)